Mag een werknemer na haar vertrek bij een bedrijf aan de slag bij een concurrent? In deze zaak zegt het hof van niet. Het Gerechtshof Amsterdam oordeelde op 15 juli 2025 dat de werkneemster het concurrentie- én relatiebeding heeft overtreden.
Waar draaide het om in deze zaak?
De werkneemster trad op 15 november 2022 in dienst bij ACT. In haar arbeidsovereenkomst waren een geheimhoudings-, relatie- en concurrentiebeding opgenomen, die tot twaalf maanden na het einde van het dienstverband van kracht blijven. In 2024 zegde zij haar baan op vanwege een nieuwe functie bij een andere werkgever: 3Degrees. ACT bevestigde de opzegging en benadrukte dat de postcontractuele bedingen van kracht bleven. De werkneemster ondertekende deze bevestiging.
Na haar indiensttreding bij 3Degrees ontving zij een brief van de advocaat van ACT, waarin werd gesteld dat zij door haar overstap het concurrentie- en relatiebeding had geschonden. De werkneemster ondernam daarop geen actie, waarna ACT naar de rechter stapte.
Wat oordeelde de rechter in eerste aanleg?
De voorzieningenrechter stelde ACT deels in het gelijk: de werkneemster werd veroordeeld tot naleving van het relatie- en concurrentiebeding. Tegelijkertijd werd het concurrentiebeding met ingang van 1 november 2025 geschorst, waardoor de werkneemster haar werkzaamheden bij 3Degrees voorlopig mocht voortzetten.
Wat vond het hof in hoger beroep?
Volgens het hof is niet aannemelijk geworden dat ACT ernstig verwijtbaar heeft gehandeld. De werkneemster gaf in het exitgesprek aan dat zij de managementstijl niet ideaal vond, maar dat dit haar persoonlijk niet raakte. Ze noemde als belangrijkste reden voor haar vertrek onvrede over de beloning en verklaarde bovendien dat ze door een headhunter was benaderd voor de functie bij 3Degrees.
Het hof concludeerde dat de overstap niet het gevolg was van de bedrijfscultuur bij ACT, maar van een aantrekkelijk aanbod van 3Degrees. Daarmee blijft het concurrentiebeding van kracht.
Daarnaast oordeelt het hof dat het concurrentiebeding is overtreden. ACT en 3Degrees zijn concurrenten van elkaar: beide richten zich op dezelfde (Fortune 500-)klanten, opereren wereldwijd en bieden vergelijkbare producten aan.
Ook het relatiebeding blijft gelden. De werkneemster heeft namens 3Degrees contact gehad met een zakelijke relatie van ACT, met wie zij ook tijdens haar dienstverband bij ACT al contact onderhield. Volgens het hof is daarmee ook het relatiebeding geschonden.
Vragen over jouw arbeidsovereenkomsten of bijzondere bedingen?
Neem dan contact met ons op. Wij helpen je graag. Laat je bedingen juridisch toetsen en voorkom verrassingen bij vertrek van een werknemer.